ایسنا – کسانی که پناهنده ضامن آهو شده‌اند

کسانی که پناهنده ضامن آهو شده‌اند

کسانی که پناهنده ضامن آهو شده‌اند

کسانی که پناهنده ضامن آهو شده‌اند

» سرویس: استان ها – خراسان رضوی
کد خبر: ۹۱۰۷۱۰۰۶۲۶۱
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۱ – ۰۹:۰۱
39361.jpg

مرکز نگهداری معلولین ذهنی پناهندگان ضامن آهو(روستای پاژ) مشهد، مرکزی برای نگهداری افراد معلول بالای ۱۴ سال است که توسط خیرین اداره می‏‌شود.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، در آنجا ۶۰پسر معلول بالای ۱۴ سال با نام پناهندگان ضامن آهو جمع شده‌اند و غم بی‌سرپرستی و ناتوانی خود را با یکدیگر تقسیم می‌کنند.

 

جایی در روستای پاژ واقع در کیلومتر ۱۴ جاده کلات که با وجود بعد طولانی مسافت از شهر مقدس مشهد از دیده‌ی بنی آدمیانی که خود را از همان گوهر این معلولین در آفرینش می‌دانند، پنهان نمانده و همواره یاری‌رسان هم نوعان ناتوان‌شان هستند.

 

کمک به معلولین این مرکز پیر و جوان نمی‌شناسد و آنچه در این فضا بیداد می‌کند، نیکوکاری است نیکوکارانی از جنس فرشته که تنها راه دیدن بال‌هایشان، پیوستن به جمع کوچک اما بزرگ سوارانه‌ی آنهاست.

 

بال‌هایی که بر سر آبی‌پوشان آسمانی پناهندگان ضامن آهو گسترده شد، در اوج کمک به آنها سبکی و نزدیکی به خداوند را با تمام وجود احساس کنند.

 

البته آنها هم با فرشتگان نجات خود بیگانه نیستند و زنان و مردان نیکوکار پدر و مادر خود می‌دانند آخر غم بی‌سرپرستی فراتر از ناتوانی تحملشان را بریده است در میانشان علی نامی هم دیده می‌شود که بناست در کنار جشنی به مناسبت ولادت حضرت رضا(ع) جشن تولد کوچکی هم برای او بگیرند تا حالا که به خاطر ضریب هوشی بالاترش به این مرکز خدمت می‌کند، از او تشکر و قدردانی هم کرده باشند.

 

باید گفت که خیرین میهمانان ویژه‌ای این جشن بودند، اما آنچه احساسات همه‌ی حاضرین را برانگیخت شادی معلولین این مرکز به دلیل حضور گرم میهمانان و تشویق‌هایشان بود.

 

باید بودید و با چشمان خود می‌دیدید که چگونه روبه حاضرین، گروه موسیقی دعوت شده که به صورت افتخاری و با هدف ارتقاء روحی آنها می‌نواختند را همراهی می‌کردند، رفتن به جمع آنها سعادتی است که به آنها روحی دیگر می‌بخشد.

 

بیایید شادی‌هایمان را با کسانی که دور از ما اما از جنس ما هستند، تقسیم کنیم

 

واحد مشارکت‌های مردمی مشهد گفت: این موسسه ۱۴۰خانوار دارای معلول را از سراسر مشهد و ازجمله روستاهای کلاکوه و فرخد حمایت می‌کند.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، ۷ مهر در مرکز توانبخشی و نگهداری شبانه روزی معلولین ذهنی پسر بالای ۱۴ سال با نام پناهندگان ضامن آهو، جشنی به مناسبت ولادت حضرت رضا(ع) با حضور خیرین و به همت شیرین شاهی عضو فعال روابط عمومی و واحد مشارکت‌های مردمی مشهد مقدس برگزار شد.

 

وی در خصوص تعداد معلولین تحت پوشش این مرکز توانبخشی گفت: در این مرکز توانبخشی ۶۰معلول ذهنی پسر بالای ۱۴ سال وجود دارد که علاوه برآن ۱۴۰خانوار دارای معلول از سراسر مشهد و ازجمله روستاهای کلاکوه و فرخد را حمایت می‌کند.

 

شاهی با اشاره به چگونگی پذیرش این خانوارها خاطر نشان کرد: پذیرش خانواده‌های دارای معلول ذهنی از طریق دادگستری و سازمان بهزیستی صورت گرفته که پس از آن از خدمات رفاهی این مرکز همچون کار درمانی و تعویض دفترچه بیمه بهره‌مند می‌شوند.

 

وی افزود: توزیع سبد کالا در دو الی سه نوبت در طول ماه از محل کمک‌های بهزیستی و به ویژه کمک‌های نقدی و غیر نقدی مردمی از دیگر فعالیت‌های این مرکز درراستای حمایت از خانواده‌های تحت پوشش ضامن آهو است.

 

شاهی ضمن اشاره به ضریب هوشی تعیین شده این معلولین که ۲۵ و برابر با یک کودک ۳ یا ۴ ساله است توضیح داد: مرکز توانبخشی ضامن آهو در کنار پرداختن به وظیفه‌ی اصلی مبنی بر نگهداری معلولین، به آموزش‌های خود یاری نیز می‌پردازد.

 

این عضو فعال واحد مشارکت‌های مردمی مشهد سن معلولین تحت سرپرستی این مرکز را به دلیل مجهول الهویه بودن، نامعلوم عنوان کرد و افزود: حتی دادگستری هم از سن دقیق این افراد بی‌اطلاع است و به طور تخمینی آن را به مراکز اعلام می‌کند.

 

وی همچنین به کمبودهای این مرکز در زمینه‌ی تجهیزات و امکانات اشاره کرد و گفت: نیروهای خدمت‌رسان به معلولین آسایشگاه شامل یک کلینیک درمانی، روان‌پزشک، روان‌شناس و پرستار است و مشکل عمده عدم تجهیز آشپزخانه وهزینه‌ی بالای ارسال غذا از مشهد به آنجاست.

 

شاهی با تاکید بر این که امور بزرگ با قدم‌های کوچک به نتیجه می‌رسد، اظهار کرد: با توجه به مصرفی بودن این مکان حتی کوچک‌ترین یاری‌ها به این مرکز در جهت حل مشکلات و رفع موانع به تدریج نتیجه بخش خواهد بود.

 

وی در خاتمه از تمامی خیرینی که زحمت مسیر طولانی را به جان خرید، و تنها با هدف کمک‌های مادی و معنوی به مرکز نگهداری ضامن آهو آمدند بسیار تشکر و قدردانی به عمل آورد.

 

این توفیقات و گفته‌ها آن عضو فعال در واحد مشارکت‌های مردمی، همه و همه نشان‌دهنده‌ی نیاز شدید معلولین شهرمان و بر گفته‌های دیگر که از همین جنس ‌اند مهر تایید می‌زند ای کاش بی‌تفاوت از کنار این اخبار رد نشده و تنها ساعتی را به فکر در این باره اختصاص دهیم تا شاید از بار سنگین افرادی که در این راه دوندگی‌ها کرده و آنها را از کمک‌های بی‌شائبه خود برخوردار می‌سازند، کمی بکاهیم.